16 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
DomůZahradaHoubovitá onemocnění na rybízu a angreštu

Houbovitá onemocnění na rybízu a angreštu

Původcem poškození je houba Drepanopeziza ribis. Způsobuje takzvanou antraknózu rybízu. Je rozšířena ve všech oblastech a patří k hospodářsky nejdůležitějším chorobám červeného a bílého rybízu.

Na černém rybízu a angreštu se objevuje vzácně a nezpůsobuje na nich žádné škody.
Houba napadá především listy, na kterých se mohou brzy na jaře objevovat kulaté, 2 až 3 milimetry velké, hnědé, ostře ohraničené skvrny.

Více skvrny postupně splývají, list hnědne, usychá a později opadává. Někdy lze nalézt skvrny i na stopkách květin nebo bobulí. Plody tehdy obvykle opadnou. V případě silného napadení keře zůstávají holé s nedozrálou úrodou.

Další škodou je horší zrání letorostů, následkem čehož keře špatně přezimují a mohou značně namrznout.

Na napadených listech houba vytváří drobné světle hnědé polštářky, ve kterých vznikají jednobuněčné bezbarvé půlměsíčkovité letní výtrusy – konidie.

Na opadlých nemocných listech se vytvářejí v průběhu zimy plodničky s kapsami, ve kterých jsou výtrusy. Ty jsou na jaře důležitým zdrojem infekce.

Houba může přezimovat i ve formě podhoubí přímo v pupenech. Nemoc se vyskytuje zejména při vlhkém jarním počasí nebo ve stíněných polohách s nedostatečným prouděním vzduchu.
Při ochraně jsou důležitá preventivní opatření a to ve formě důkladného shrabání a zlikvidování listí před začátkem zimy, aby se omezil možný zdroj jarní infekce.

Ošetření po odkvětu
V případě opakovaných silných výskytů a vlhkého jara lze doporučit i chemické ošetřování přípravky s účinnou látkou mancozeb a to Citan DG, Dithane M 45, Dithane DG Neo-Tec nebo Novozir MN 80. První ošetření se provádí ihned po odkvětu rostlin a další následují podle potřeby v 10-ti denních intervalech, zejména za deštivého počasí.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články