24.9 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
DomůDomácnostObyčejné žárovky pomalu končí

Obyčejné žárovky pomalu končí

Svítidla, která vydržela v domácnostech 130 let, se v září začnou vytrácet do dějin.

Úsporná svítidla sice stojí více než obyčejné žárovky, které postupně nahradí, ale mohou přinést 30
až 80procentní úsporu.

Od září se z pultů prodejen postupně začnou vytrácet obyčejné žárovky. Rozhodla o tom Rada Evropské unie pro energetiku, která chce odlehčit rozvodné sítě a snížit emisi skleníkových plynů.
Pro spotřebitele to znamená, že zaplatí více za modernější náhrady žárovek. Zároveň by se mu však měly snížit účty za spotřebovanou energii.

Více informací o žárovkách a osvětlení naleznete ve specializované sekci stranky domacnost.sme.sk

Již za několik dní přestanou výrobci uvádět na trh žárovky s příkonem 100 wattů a vyšším. V dalších letech je budou následovat žárovky s nižším příkonem a v roce 2012 se obyčejné žárovky stanou historií.

Klasické žárovky přemění na světlo jen několik procent energie, kterou spotřebují. Nahradí je efektivnější halogenové žárovky, kompaktní zářivky a polovodičová LED svítidla.

Halogenové žárovky jsou úplnou náhradou obyčejných žárovek. Mají stejný tvar, patici a vyrábějí světlo, které se naprosto shoduje s tím, které používáme desetiletí. Nebýt toho, že je vlákno zapouzdřeno ve dvou skleněných baňkách namísto jedné, možná byste si kromě vyšší ceny ničeho nevšimli.

Za 70wattovou halogenku, která nahradí 100wattovou obyčejnou žárovku za 33 centů, zaplatíte dvě eura. Díky 30procentní úspoře během její 2000 hodinové životnosti ušetříte energii za 7,84 eura. Investice se vám vrátí už po 520 hodinách svícení.

Kompaktní zářivky jsou chytrou zmenšeninou kancelářských „neonek“. I když už prošly zlepšeními, kvalita jejich světla za obyčejnými žárovkami zaostává. Nabídka je pestrá a není problém najít vhodnou zářivku do každé
lampy.

Důležitý je i výběr lampy
Chcete-li, aby se skutečná životnost přiblížila té, kterou uvádí výrobce, měli byste se rozloučit se starými lampami s uzavřenými stínítky. Zářivky se v nich přehřívají a předčasně selhávají.

Pro delší start a omezený počet zapnutí nejsou vhodné do místností, kde se svítí krátkodobě. Stmívání je dostupné pouze u modelů, které to výslovně uvádějí na krabici. Zajímavá je však úspora energie.

Dosahuje až hranice 80 procent. Za kvalitní 20wattovou kompaktní zářivku, která je náhradou za obyčejnou stowattovou, zaplatíte 6,50 eura. Při 8000 hodinové životnosti ušetříte energii za 83 eur, investice se tedy vrátí po 620 hodinách svícení.

Ještě vyšší úsporu energie slibují LED žárovky. V prodejní síti však na ně narazíte jen výjimečně. Problémem je jejich vysoká cena a omezený světelný výkon. Nahradí trvalé osvětlení na chodbách či schodišti, poslouží jako doplňkové osvětlení v obýváku. S náhradami za více než 40-wattovou žárovku se setkáte jen zřídka. Ceny se pohybují řádově v desítkách eur.

Zásoby může obchod doprodat
Od září nemohou výrobci některé typy žárovek uvádět na trh, ale obchodníci mohou zásoby dále prodávat.

Žárovková nákupní horečka, která zachvátila obchody v Německu, Maďarsku či Rakousku, se u nás moc neprojevila. Zájem o koupi žárovek, které se stáhnou z trhu, sice stoupl, ale jen mírně a ne všude.

Akce urychlí odchod
Podle Olgy Hrnčiarové, mluvčí řetězce Tesco, zákazníci na Slovensku kupují žárovky do zásoby, ale v menší míře než v Česku. \“Prodej nejlevnějších stowattových žárovek Tesco stoupl v českých prodejnách asi šestinásobně, na Slovensku jen dvojnásobně,\“ řekla.

Zvýšený zájem o obyčejné žárovky zaznamenaly také prodejny bauMax. Podle Marka Šulce z marketingu řetězce pro Česko a Slovensko se však pod nárůst prodeje podepsaly také cenové akcie.

Již několik týdnů nabízí žárovky za výprodejové ceny Kauflandu. „Na vybraný sortiment zbývajících žárovek začne nová akce v sobotu,“ řekl Martin Gärtner z marketingu řetězce.

V nejbližší době bude vyprodávat zásoby končících žárovek s 30 až 50procentními slevami i Hypernova. Ta podobně jako NAY zvýšený prodej klasických žárovek nepocítila.

Někde budou, jinde ne
Pokud jste si zvykli na obyčejné žárovky, nemusíte se obávat, že je od úterý už nikde nenajdete. Mluvčí Slovenské obchodní ispekce Danuše Krkošová potvrdila, že obchody mohou zásoby pořízené před 1. zářím doprodat. No může se stát, že nejméně úsporné žárovky budete hledat déle. Někteří obchodníci se totiž rozhodli prodej v poslední srpnový den ukončit. Tak bude postupovat například bauMax či Kaufland.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články