16 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
DomůDům a bytJak zvolit správný štětec?

Jak zvolit správný štětec?

Na první pohled se liší pouze velikostí a cenou. Jakmile je však ponoříte do barvy a uděláte pár tahů, zjistíte, že na správné volbě záleží. Zatímco některé vytvoří při natírání souvislý hladký povrch beze šmouh, jiné kreslí na podklad rýhy, nebo nedokážou kopírovat strukturu povrchu. Jak vybrat ten pravý?

Ať se pouštíte do jakékoli práce, vždy musíte mít jasno v tom, s jakou nátěrovou hmotou budete pracovat na jakém podkladu. Zatímco při nanášení spodní barvy či napouštění lazury rozhoduje dokonalé nanesení dostatečné vrstvy, při lakování či vrchních nátěrech je důležité, aby po štětci nezůstávaly stopy. Ani ta nejdokonalejší barva nesplní svůj účel, pokud při natírání pochybíte.

Štětiny jsou stále v kurzu
I když syntetické materiály vládnou světu, u štětců stále vyhrává příroda. Nejkvalitnějším materiálem pro jejich výrobu jsou prasečí štětiny. Poté, co projdou několikanásobným vařením, tříděním a zušlechťováním, stávají se nejdůležitější surovinou pro výrobu štětců. Štětiny jsou duté, ke konci se zužují a jejich povrch je pokryt statisíci šupinek, které zabraňují stékání barvy. Jelikož jsou na konci roztřepené na několik jemných vláken, dokáží nátěrovou hmotu nejen nasát, ale i zahladit. Přírodní štětiny si poradí se všemi nátěrovými hmotami – od agresivních odrezovačů a prostředků ke konzervaci dřeva až po husté barvy na bázi alkydových pryskyřic a laky.

Kromě přírodních štětin se však používají také syntetická vlákna z polyamidu a polyesteru. Někdy se kombinují se štětinami v plochých štětcích pro dosažení speciálních vlastností, častěji jsou však používány samostatně pro vodou ředitelné nátěry na bázi akrylu. Syntetická vlákna jsou upravována tak, aby při zahlazování minimalizovala stopy po ukončení jednotlivých tahů. U štětců na lazury je však strategie jiná. Vlákna jsou pevnější a roztřepená na konci, aby měla lepší kontakt se dřevem.

Čeho jste si možná nevšimli
I když na štětcích naleznete údaj o materiálu a délce vláken, často chybí informace o tom nejpodstatnějším. Ne všechny přírodní štětiny sahají až po konec. Ty kratší sice tvoří objem, ale samotného natírání se příliš neúčastní. Čím kvalitnější štětec je, tím větší podíl tvoří štětiny plné délky. Zatímco u profesionálních štětců s dlouhým vlasem je vše tak jak má být, u levnějších hobby štětců jde o cenový kompromis. Čím méně zaplatíte, tím méně dostanete. Ne vždy jsou však dlouhá vlákna žádaná. Pokud je nátěrová hmota hustší, kratší štětiny vyhrávají. Ty dlouhé můžete vyztužit jednoduše – gumičkou uvázanou pod hlavou štětce.

Kulatý, nebo plochý?
Pokud se chystáte malovat členité povrchy, nebo stojíte před nátěrem kovových konstrukcí, určitě nepřehlédněte kulaté štětce. Uspořádání štětin kopíruje tvar kovových profilů, přiléhá k troubám a zajde i do méně přístupných rohů. Kromě štětců s rovným koncem jsou v nabídce také štětce s klínovým ukončením, které u složitějších konstrukcí zjednodušují práci. Hlavní výhodou kulatých štětců je že, skvěle absorbují barvu a na jedno namočení natřete více, než při použití plochého štětce.

Ploché štětce jsou univerzálním nástrojem pro všechny druhy prací. Nejvíce však vyniknou při nátěrech rovných ploch nebo při pracích drobnějšího rozsahu, kde by byl kulatý štětec příliš velkým komfortem. Zatímco ploché štětce na jedno použití naleznete za pár desítek centů v každé prodejně, kulatý štětec této kategorie byste hledali marně. Ploché štětce se vyrábějí is prodlouženými a zahnutými rukojeťmi tak, aby dosáhly na místa, kde se obyčejnými nedostanete.

Jakou velikost zvolit?
Kulaté štětce jsou číslovány podle jejich průměru v milimetrech. U plochých štětců je však situace podobná jako u televizorů ve světě elektroniky. Šířka se neudává v milimetrech, ale palcích. To znamená, že například 2 palcový štětec má šířku 5,08 centimetru.

S velkými štětci jde práce rychle, ruka se však unaví dříve, než jste s prací hotovi. Proto by štětec neměl být ani příliš malý, ani příliš velký. Zatímco v prvním případě se unavíte neustálým namáčením a otíráním, ve druhém vás unaví vyšší hmotnost štětce. Proto jsou některé štětce dostupné i ve verzi s upravenou, ergonomickou rukojetí, která vám při větších projektech dopřeje menší zátěž. Zda zvolíte dřevo nebo plast je pouze na vás.

Před prvním použitím
I když jsou přírodní štětiny zality do epoxidu, aby se při natírání neuvolňovaly do barvy či laku, vždy je třeba provést přípravu, abyste se vyhnuli nemilému překvapení. Štětec vyperte v teplé mýdlové vodě. Ta uvolní vlákna, která nejsou dostatečně ukotvena a vyčistí štětiny od prachu, který se do nich mohl dostat při skladování. Aby byly konce vláken před malováním v dobré kondici, neuděláte chybu, pokud štětcem několikrát přejdete po hrubším brusném papíře.

Ti co se štětci pracují každodenně vědí, že se starším, mírně opotřebovaným štětcem se pracuje podstatně lépe než s novým. Mírně opotřebované štětiny mají totiž lepší vlastnosti, než ty nové. Tovární předpříprava není všemocná.

Poslouží vícekrát
I když jste se možná naučili jednorázové levné štětce házet po použití do popelnice, při odkládání těch lepších byste měli myslet na to, aby při dalším použití byly připraveny k práci. Poté, co je zbavíte zbytku nátěrové hmoty, properte je opět ve vlažné mýdlové vodě a zavěste je na suché místo. Nenechávejte štětce ve skleničce s ředidlem, které se v průběhu času odpaří, neskladujte štětce v nádobách štětinami dolů, aby na nevykroutily.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články