24.9 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
DomůDomácnostPrima v kabelovkách končí. Sledovat ji však budete moci nadále.

Prima v kabelovkách končí. Sledovat ji však budete moci nadále.

Na televizním trhu začínají čistky. České komerční televize nechtějí, aby je na domácím trhu o sledovanost obíraly slovenské kanály, slovenským se nelíbí české. Při velkém úklidu ztrácí ten, pro koho televize vysílají. Divák, který byl zvyklý na dosavadní programový rastr.

Z nabídky provozovatelů kabelovek vypadává Prima, postupně mohou vypadnout i další české komerční kanály. Dostupná zůstane pouze Česká Televize bez svého sportovního kanálu. Argumenty jsou až příliš jednoduché. Televize mají zakoupená distributorská práva pouze pro domácí trh. Do zahraničních kabelovek prostě nemohou. Jejich provozovatelé riskovat nebudou.

Jiná situace však platí pro satelitní vysílání. Nikdo nedokáže omezit signál z družice tak, aby se dal přijímat pouze v Čechách. Máte-li přístupovou kartu k balíku programů, sledovat je můžete kdekoli v Evropě. Primu proto budete moci sledovat nadále. Přístupná zůstane i pro ty, kteří zachytí anténou přesahy pozemního vysílání.

Náhrady se hledají těžko
Firmy, které dodávají televizní vysílání do domácností hledají náhrady za oblíbené kanály jen s obtížemi. Vytažení prémiových stanic z rozšířených balíčků by snížilo jejich atraktivnost a nové programy v češtině a češtině přibývají jen pozvolna.

Přesto se v posledních čtyřech letech počet kanálů v balíčcích téměř zdvojnásobil. Kromě balastu přibyly hlavně kvalitní kanály s dokumentárními filmy a sportem. Novým lákadlem bude stanice Doma.

Terestriál je zdarma
Analogové vysílače mají značný přesah a tak například v Trenčíně není problém naladit na širokopásmovou anténu za 15 € oba kanály České Televize, Novu a Primu. Podmínkou je pouze to, aby vám v cestě nestálo příliš mnoho překážek. Přes slučovač můžete takový signál zkombinovat s tím od kabelovky a rozšíříte si nabídku programů až do té doby, dokud digitální vysílání nevytiskne z éteru analogové. Přesahy se podstatně zredukují.

Kabelky jsou nejdostupnější
Kabelové rozvody a infrastruktury nejsou samozřejmostí pouze ve městech, ale také v mnoha obcích. Jedná se o nejdostupnější způsob, jak se za rozumný měsíční paušál propracovat k četnému množství televizních kanálů. Pro poskytovatele služeb je samozřejmostí, že chcete vysílání dívat nezávisle na více televizních přijímačích současně, takže se mohou mezi sebou předbíhat pouze akcemi a zvýhodněními při poskytování doplňkových služeb. Typickou součástí obchodní politiky je smluvní vázanost. Není výjimkou, pokud firma nabízí kromě kabelovky také internetové připojení a hlasové služby.

Vedle množství analogových kabelovek začíná narůstat poptávka po těch digitálních. Nabízejí navíc nejen vyšší kvalitu obrazu, ale také uživatelský komfort. Set-top boxy – čili přijímače které převedou digitální signál do televizoru – jsou vybaveny programovým průvodcem, umožňují zaznamenávat vysílání když nejste doma a otevírají cestu k doplňkovým službám. Dnes máte přístup k počasí, kurzovním lístkům či horoskopům, zítra tam najdete možná zpravodajství a elektronické faktury.

Při porovnávání nabídek však buďte obezřetní. I když vás na infolince nebo webu provozovatelé výslovně neupozorní na omezení, u některých si televizi nemůžete objednat bez hlasové či internetové služby, u jiných by se služby výrazně proplatily. Slovak Telekom například váže Magio minimálně na hlasovou službu s měsíčním paušálem 6,68 €. Pokud byste od Orange chtěli pouze FiberTV, za konvertor a set-top box byste místo 0.03 € museli zaplatit 265 €.

Nedostupnost kabelovky vyřeší satelit
Pokud k vašemu příbytku nevede kabel žádného provozovatele, nemusíte věšet hlavu. V případě, že máte z fasády domu přímý výhled na oblohu, vše vyřeší digitální satelitní přijímač. V rodinném domě na bariéry nenarazíte, v hustě zastavěných sídlištích může být problém na nižších patrech.

UPC provozuje službu Direct, při které dodává satelitní komplet a dekodérovou kartu pro sledování programů z vybraných balíčků služeb. Za měsíční paušál 11,06 € získáte přístup k základnímu balíčku více než stovky kanálů. I když na webu provozovatele avízo o českých kanálech nenajdete, v testovacím provozu na svém přijímači naladíte i Primu, Novu. Od září přibude TV Doma. Pokud si v menu satelitního přijímače zvolíte profil českého zákazníka, budou přístupné i poté, co testovací provoz v českém profilu skončí.

Skylink prodává za 63 € karty se základní nabídkou českých a slovenských kanálů. Výhodou je jednorázová platba při koupi karty bez měsíčního paušálu, počítat však musíte s investicí do přijímače, doplňkové výbavy a instalace. I když se při nejjednodušší sestavě vtěsnáte do 200 €, jakmile budete chtít více komfortu a možnost sledování vysílání na více televizorech nezávisle, investice může narůst na více než dvojnásobek. Investicí však nic neztratíte. Karta funguje bez časového omezení a pokud se vám zažádá více kanálů, můžete si připlatit bonusový balíček Multi za 9 € měsíčně, balík HD Plus s cenou 12,5 € za měsíc, nebo sáhnout po dekódovací kartě další firmy. S českými kanály můžete počítat bez omezení.

Za 9,60 € měsíčně můžete získat přístup k programovému rastru Digi TV. I když firma na svém webu slibuje bezplatnou instalaci, realita je vzhledem k finančním problémům provozovatele většinou jiná. Montážní firmy vám vyhoví, ovšem pouze pokud si za vše zaplatíte. Mnozí sahají po této službě oklikou. Satelitní přijímač s alternativním softwarem umožňuje příjem Digi TV poté, co do něj vložíte přístupové kódy stažené z internetu. Je však třeba počítat s tím, že to není legální a kódy se pravidelně mění. Někdy jednou za měsíc, jindy i vícekrát denně.

Zkoušejí to i přes internet
Vysílání slovenské Jednotky, Dvojky a české Primy, ČT1 a ČT2 můžete dívat i na počítači připojeném k internetu. Stačí, když si ze stránky sledujtv.sk stáhnete softwarový set-top box Čumík, který zajistí prohlížení streamů na území Slovenska. Vysílání sice čas od času naráží na výpadky a nedostatky v kvalitě, funguje však již řadu měsíců.

Jak vybrat
Byt ve velkém městě – Nejpohodlnější je sáhnout po kabelovce, která je ve vašem vchodu k dispozici. Za rozumný peníz získáte širokou škálu programů. Pozor však na vázanost na jiné služby. Do 12 eur měsíčně byste se měli vtěsnat.

Byt v malém městě – S největší pravděpodobností se budete muset spokojit s nabídkou místního provozovatele lokální analogové kabelovky, nebo pro vyšší kvalitu sáhnout po satelitním přijímači. Pokud nebydlíte ve spodních patrech, s příjmem by neměl být problém. Při lokální kabelovce byste se měli vtěsnat do 8 eur měsíčně.

Dům na venkově – S kabelovkami je to podobné jako s internetem. Pokud nemáte štěstí, bez satelitu si ani neškrtnete. Zvolit si můžete jednorázový poplatek za doživotní příjem se základní nabídkou nebo měsíční platby za pestrý balík programů. V prvním případě si připravte 200 eur na kartu a zařízení, při měsíční platbě s bezplatným set-top boxem vám 10 či 11 eur bude stačit.

Bydlení u západních hranic – Než bude analogové vysílání definitivně odepsáno, můžete využít příjem terestriálního vysílání přes anténu s příslušenstvím s cenou do 20 eur. Chytíte nejen slovenské, ale i české stanice.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články