24.9 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
DomůDům a bytZapomenutý východní Island

Zapomenutý východní Island

Množství turistů a cestovatelů si myslí, že již prozkoumali východní Island tím, že prošli přes „největší“ východní město Eglisstadir s populací 3454 lidí, ve kterém kromě jezera Lágarfljót a největšího islandského lesa Hallormsstadur neuvidí téměř nic. Také se mi to stalo, když jsem byla poprvé na Islandu a tak jsem východní část považovala za pořádně nudnou. V roce 2016 jsem však strávila 4 měsíce v nejvýchodnějším městečku na Islandu – Neskaupstadur a tak jsem měla spoustu času pořádně procestovat tuto, pro mě nejkrásnější část Islandu.

Cestovatelé udělají nejčastěji chybu v tom, když se rozhodnou obejít Island po cestě číslo 1. Tato cesta Vás totiž odvede od nejkrásnějších východních fjordů a vy se trmácíte přes nehostinné vnitrozemí, přes kopce a pláně a když konečně dorazíte do Eglisstadiru a vidíte, že tam nic není tak pokračujete dál. A to je obrovská chyba! Z Eglisstadiru se lze dostat do krásných vesniček jako je Borgarfjördur eystri, Seydisfjördur, Mjóifjördur, Eskifjördur, Reydarfjördur a konečně na konec Islandu do Neskaupstadur.

Okolí hlavního města
Samotné okolí „hlavního města“ východu – Eglisstadir je úžasné. Možná si řeknete, že co může být tak úžasné na jednom větším jezeře a pár stromech? Jezero Lagarfjlót je celosvětově známé od roku 2012, kdy se na Youtube objevilo video, na kterém můžete vidět záběry jezerní příšery Lagarfljótsormur, tedy islandské lochnesské příšery. Vedle břehů jezera se táhne největší islandský les o rozloze 740 hektarů. Pro nás, slovaků, je těchto ubohých 740 hektarů nic, protože máme hory, lesy na každém rohu, ale Islanďané své stromy milují a jsou na ně hrdí, jako my na Tatry. A tak zde naleznete nekonečné množství označených cestiček a krásných scenérií. Cestou podél jezera se dostanete i ke dvěma vodopádům Hengifoss a Litlanesfoss. Výstup k vodopádům trvá hodinu a půl, ale je považován za jednu z nejkrásnějších „turistických procházek“ na Islandu. V okolí Eglisstadir se nacházejí i jiná zajímavá zákoutí jako je přehrada Kárahnjúkar, horké prameny Laugarfell a horký vodopád Laugarvalladur. Abyste se dostali do Borgarfjördur eystri musíte přejít přes horu ve které žije královna elfů – Dyrfjöll. Přes tuto horu vedou i turistické trasy, které jsou ovšem jen pro zkušené turisty, protože přechod horou trvá 5-6 hodin. Borgarfjördur eystri je také vhodný ke sledování nejznámějších islandských puffinů a ve vesničce můžete navštívit i malý typický tufurový domek.

island

Seydisfjördur
Seydisfjördur je velmi důležitý dopravní uzel, jelikož z tohoto přístavního městečka se můžete trajektem dostat na Faerské ostrovy, případně pokračovat až do Dánska. Lidé, kteří se rozhodnou přijet na Island na svém autě se vylodí právě v této malé vesničce. I v Seydisfjörduru se nachází několik turistických cest, které vedou na kopec tyčící se nad městem, ze kterého můžete vidět i lavinové zábrany. V centru města naleznete krásný modrý kostelík. Nejmenší vesničkou východního Islandu je Mjóifjördur s populací asi 23 lidí. Do této vesničky se však dostanete jen v případě dobrého počasí, protože když nasněží, cestu uzavřou a do vesnice se lze dostat jen loďkou z Neskaupstadur. Žije zde pár farmářů s rodinami a na konci nekonečné cesty podél pobřeží objevíte nejstarší maják na Islandu – Dalatangi. Do vesnice sestupujete podél víceúrovňového vodopádu a na začátku fjordu uvidíte starý vrak lodi.

island

Reydarfjördur je 30 km dlouhý fjord, jehož přístav v minulosti hrál velkou roli v mezinárodním obchodu. V současnosti se zde nachází hliníkárna, která je největším zaměstnavatelem na východním Islandu. Z tohoto města se můžete tunelem dostat do dalších východních fjordů jako je Fáskrúdfjördur, Stödvarfjördur, Breidalsvík a jiné. V Eskifjörduru se nachází početná slovenská komunita. Spousta lidí zde pracuje v továrně na zpracování ryb a také zde najdete i pár slovenských kapucínů v městském kostele. V současnosti se za městem staví tunel, který zkrátí cestu do Neskaupstadur a tím zjednoduší život dětem dojíždějícím na střední školu. Zatím se lze na konec Islandu dostat jen přes hrůzostrašný jednopruhový tunel, před kterým se nachází lyžařské středisko.

Neskaupstadur
A tak se dostáváme na konečnou zastávku a tedy nejvýchodnější město Islandu – Neskaupstadur. S populací 1500 lidí v tomto městě naleznete školku, základní školu, střední školu a dokonce i nemocnici. Tak jako téměř v každém fjordu, i zde se nachází továrna na zpracování ryb. Toto zapomenuté a tiché městečko se však jednou ročně mění v obrovský metalový festival Eistnaflug. Tam kde končí nejvýchodnější asfaltová cesta, začíná turistická stezka, která vás dovede až do Páskahellir, což v překladu znamená velikonoční jeskyně, která byla vytvořena sopečnou činností. Díry ve stěnách jeskyně byly kdysi stromy, které zničil výbuch sopky zhruba před 12 miliony let.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články