24.9 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
DomůDům a bytTel Aviv: Dovolená v Amsterdamu Blízkého východu

Tel Aviv: Dovolená v Amsterdamu Blízkého východu

Tel Aviv je v Izraeli vnímán jako město rebelské, požitkářské, kosmopolitní a vlastně se svým charakterem zcela vymyká z prostředí tak silně nábožensky tradiční země. O to víc je však Tel Aviv příjemnější a přátelštější pro návštěvníky z celého světa.

V současnosti má Tel Aviv přibližně čtyři sta tisíc obyvatel a je součástí největší a nejlidnatější aglomerace v Izraeli, známé jako Guš Dan, kde žijí celkem přes tři miliony lidí. Lze říci, že město je vstupní branou do celé země. Právě zde se nachází jediné mezinárodní letiště Ben Gurion a z toho důvodu sem prakticky nepřímo vedou kroky drtivé většiny návštěvníků. Tedy přesněji, letiště je vzdáleno od města několik kilometrů a velká část turistů má hned namířeno hlavně do tradičního Jeruzaléma, či na dovolenou k Mrtvému ​​moři. Samotný Tel Aviv je tak stále ještě trochu mimo hlavní zájem. Z vlastních zkušeností však musím říci, že toto město stojí zcela jistě za důkladnější návštěvu. Zejména patříte-li do věkově mladší kategorie, nebo máte rádi zábavu, společenský život, pláže a uvolněnou atmosféru.

V Tel Avivu se každý rok koná obrovská Gay Pride Parade
Samotný Tel Aviv o rozloze kolem padesáti kilometrů čtverečních je ostatními Izraelci považován jakoby za stát ve státě. Pokud Jeruzalém, vzdálený jen několik desítek kilometrů, je silně náboženský, tradiční a pyšní se svými architektonickými i historickými skvosty, Tel Aviv má naprosto jiné priority a atrakce. Obyvatelům města jde hlavně o zábavu, kvalitní oblečení, společenskou prestiž či kariéru v zaměstnání… Představují tak typický vzorek amerického životního stylu. Možná někde v Las Vegas, San Francisku, Paříži, či Londýně nic neobvyklého, ale v silně tradiční zemi na Blízkém Východě jde o jev zatím ještě ne zcela běžný. Navíc Tel Aviv ve své liberálnosti již v mnohém ostatní západní svět předběhl.

Za vše zmíním práva a možnosti homosexuálů v tomto městě, kde mohou vystupovat naprosto otevřeně, mají své podniky, místa k setkávání a dokonce se zde každý rok koná obrovská Gay Pride Parade. Pochod, kterého se účastní desetitisíce lidí z celého světa. Dnes tak žije v Tel Avivu velmi početná obec homosexuálů a dokonce se již objevují i ​​taková přirovnání jako „hlavní město“ homosexuálů ve Středomoří. A toto je již v zemi vzniku tří světových náboženství určitě neočekávané. Zejména pro všechny, co vnímají Izrael jako oblast živořící hlavně pod přízrakem hrozby teroristických útoků na straně jedné a přísným dohledem rabínů na straně druhé. Je to ovšem obrovský omyl a Tel Aviv lze přirovnat k Amsterdamu Blízkého východu.

Samotný domácí přitom charakterizují Tel Aviv výstižně větou: „Město, které nespí ani v noci“. Narážejí tím na skutečnost, že noční život zde neutichá a prakticky plynule se přenáší do života ranního.

Obchody i služby jsou na vybraných ulicích otevřeny nepřetržitě 24 hodin v týdnu. Samozřejmě, během tradičního šabatu jsou v některých čtvrtích obchody zavřené, ale samotné centrum města ožívá v pátek večer rušnou zábavou. Obyvatelé města jsou na status, jak to říct – \“rebelů\“- i patřičně pyšní a jejich sebevědomí má za následek, že postupně \“naočkují\“ stále více lidí z jiných částí země. Do Tel Avivu se tak víc a víc stěhují lidé z jiných částí Izraele, ale i světa. Důvod je jednoduchý, dá se zde nejlépe vydělat a zabavit.

Kulturní a ekonomické centrum
Tel Aviv je po Jeruzalémě druhé největší město Izraele, ale populace zde roste velmi rychle. Přestože pro samotné Židy je nezpochybnitelným hlavním městem země Jeruzalém, některé státy, mezi nimi i Slovensko, považují za hlavní město Tel Aviv. Tady mají své konzuláty i ambasády. V praxi tak z mezinárodního hlediska hraje roli kulturního a ekonomického centra země. Samozřejmě velmi ochotně a chytře. Sídlí zde všechny známé nadnárodní podniky a značky, je zde burza cenných papírů, bylo zde postaveno již zmíněné moderní mezinárodní letiště, ve městě je stavební boom, u pobřeží moře vyrostlo množství špičkových hotelů. V jednom z nich svého času chvíli přebýval i Michael Jackson.

Jak už jsem zmínil, většina turistů dá ale zřejmě přednost známějšímu a na památky nezpochybnitelně bohatšímu Jeruzalému. Nebo jiným historickým místům v zemi a Tel Aviv využijí pouze jako vstupní bránu. V Izraeli je totiž toho k vidění velmi mnoho a času většinou velmi málo. Bez alespoň krátké návštěvy tohoto stále kosmopolitnějšího města nemůže být obhlídka země kompletní. Přestože hlavní doménou Tel Avivu jsou bary, restaurace, společenský a plážový život, snad nikdo by neřekl, že Tel Aviv je město bez půvabu nebo atmosféry.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články